EH Aalborg pressede Ikast i målorgie

Ida Hoberg blev noteret for 8 mål på 8 skud mod Ikast. Arkivfoto: Mosgaard Foto

Flot fight og mål i overflod. Det var, hvad publikum i Skansen blev præsenteret for, da EH Aalborg onsdag aften tog imod Champions League-manskabet fra Ikast Håndbold i Skansen.

Det nordjyske hjemmehold havde dog glemt alt om, at midtjyderne var kæmpefavoritter, og aalborgenserne fulgte med til stillingen 31-33 med ti minutter tilbage af opgøret, inden Ikast trak fra til slut og vandt 34-39.

“Kampen forløb egentligt, som vi måske havde forudset. Når Ikast havde momentum, som de jo havde i første halvleg, så blev det svært for os, men vi vidste også, at hvis vi kunne holde dem indenfor de her 4-5 mål, så kunne vi måske få et skud efter at drille dem, og det viste sig jo at være rigtig; vi har flere gange, hvor vi kun er bagud med 2 og har bolden,” lyder det fra cheftræner Morten Holmen.

“Vi kan være stolte”

Ikast Håndbold satte sig ellers tungt på kampen fra første fløjt, og det gæstende tophold scorede leverede glimrende angrebsspil overfor aalborgenserne. Så selvom hjemmeholdet i perioder fulgte fint med igennem første halvleg, så var det helt fortjent midtjyderne, der kunne gå til pause foran 15-20.

I anden halvleg fik EH Aalborg dog for alvor gang i målscoringen, men selvom det til tider trak op til et sensationelt comeback af det undertippede hjemmehold, så blev det ved lige-ved-og-næsten mod et Ikast-mandskab, der var anført at en storspillende Julie Scaglione, der stod for vilde 13 mål i opgøret.

“Vi ved godt, at hvis man skal matche Ikast, som skal ud og spille om at komme i kvartfinalen i Champions League, så skal alt rammes, og der må vi bare sige, at de var sgu gode i angrebet, og vi kunne ikke rigtigt få stoppet dem. Angrebsmæssigt synes jeg egentligt, at vi kommer til fine chancer, da vi går i 7 mod 6, så jeg har en lidt blandet følelse. Men jeg synes faktisk, at vi kan være lidt stolte af, at vi holder moralen og ikke bare lader det glide ud i sandet, da vi kommer bagud med de her 5-6 stykker,” siger Morten Holmen.

For det nordjyske hjemmehold blev det bagspiller Ida Hoberg, der løb med titlen som kampens spiller efter en stærk præstation med 8 mål på 8 skud.

EH Aalborg har nu en kamppause på en uge, inden holdet onsdag den 1. april møder HØJ Elite i grundspillets sidste udebanekamp. Kampen spilles i Ølstykkehallen klokken 19.30.

EH Aalborg – Ikast Håndbold 34-39 (15-20)

Målscorere EH Aalborg:
Ida Hoberg 8, Carla Thomsen 6, Frederikke Gulmark 5, Marlene Dahlmann 3, Camilla Thorhauge 3, Mette Brandt 3, Frida Ulrichsen 2, Freja Fonseca 1, Julie Seeberg 1, Helena Sall og Maiken Skov 1.

Redninger:
Johanne Graugaard: 3 redninger på 12 skud – 25 procent
Freja Fonseca: 7 redning på 33 skud – 21 procent

Udvisninger:
EH Aalborg: 0 x 2 minutter
Ikast: 1 x 2 minutter

Tilskuere:
435 i Skansen